blogersicon
بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی - مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

 
بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی
نویسنده : janews - ساعت ٢:۱٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ فروردین ،۱۳۸٩
 

 (به‌صورت کوتاه بنیاد مستضعفان یا بنیاد) بنا به فرمان روح‌الله خمینی خطاب به شورای انقلاب در مورخ ۹ اسفند ۱۳۵۷ تأسیس و در تاریخ ۳ مرداد ماه ۱۳۵۸ تحت شماره ۱۹۸۳ در اداره کل ثبت شرکت‌ها بصورت غیرانتفاعی و دارای تابعیت ایرانی ثبت گردید و در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۶۷ با صدور فرمانی از سوی رهبر انقلاب اسلامی خطاب به نخست وزیر وقت، نام بنیاد مستضعفان به بنیاد جانبازان تغییر یافت و در تاریخ ۶/۳/۱۳۸۳ با موافقت مقام رهبری، ماموریت و سازمان امور جانبازان در پی ایجاد تشکیلات جدید تحت عنوان بنیاد شهید و امور ایثارگران به آن نهاد انتقال یافت و نام این نهاد به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تغییر یافت.

در سال ۱۳۶۸ بنیاد بیش از ۸۰۰ شرکت داشت که مصادره شده بودند. در سال ۱۳۷۸ این تعداد به ۴۰۰ شرکت رسید که البته همه‌ آنها واگذار نشد و از آنها را به دلیل سوء مدیریت تعطیل شد. هم اکنون در مجموع کمتر از ۱۴۰ یا ۱۵۰ شرکت دارد. بانک سینا (با نام سابق موسسه مالی و اعتباری بنیاد) متعلق به این نهاد است.

این بنیاد خصوصا در دوران فعالیت محسن رفیقدوست متهم به فساد اقتصادی شدید شد

اهداف

   ۱.کاهش استضعاف مادی و فرهنگی مستضعفان

   ۲.حداکثر نمودن ارزش ترکیب بهینه دارائی و سهام

   ۳.رشد بازده کل اقتصادی رشته فعالیت‌ها

    ۴.توسعه دانایی، دانش و فن آوری

بنیاد مستضعفان و جانبازان، نهادی است که پس از انقلاب سال ۵۸ بدستور آیت الله خمینی و با استفاده از اموال و املاک خانواده سلسله پهلوی تاسیس شد. پس از تصویب قانون اساسی توسط مجلس خبرگان و تایید دولتی شدن زیر بنای اقتصاد ایران، بخش عمده‌ای از بخش صنعت، گردشگری و کشاورزی به همراه اموال و املاک سرمایده داران و بازرگانان در زمان پهلوی مصادره و در اختیار این بنیاد قرار گرفت.

این بنیاد (در کنار بنیاد شهید و ستاد فرمان امام و آستان قدس رضوی) خارج از سیستم دولتی و تحت کنترل رهبر اداره می‌شوند و بخش بزرگی از اقتصاد ایران را در اختیار دارند. شورای نگهبان در واکنش به تلاش اصلاح طلبان در مجلس ششم، هر گونه تحقیق و تفحص از این نهاد را (همچون سایر ارگانهای زیر نظر رهبر) خارج از حیطه اختیارات نمایندگان مردم دانست. در شرایطی اختیار فروش نفت بدون هر گونه محدودیت به بنیاد داده شد که هیچ یک از ارگانهای نظارتی همچنون سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و... امکان تحقیق و تفحص در باره این بنیاد را ندارد و این بنیاد در مدت مدیدی از فعالیت خود از پرداخت مالیات معاف بوده‌است.

محسن رفیقدوست رییس سابق بنیاد مدعی است که وی اولین بار پیشنهاد فروش نفت توسط بنیاد را به هاشمی رفسنجانی مطرح کرده‌است.

محسن رفیقدوست در سال ۱۳۱۹ در جنوب شهر تهران به دنیا آمد. وزیر سپاه (از هنگام تاسیس وزارت سپاه در سال ۱۳۶۲) در دولت اول و دوم میر حسین موسوی و رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان بوده‌است. در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ وی راننده خودرو آیت‌الله خمینی در بدو ورود به ایران بود.

وی پیش از انقلاب از اعضای نسبتا رده بالای جمعیت موتلفه بوده‌است ولی پس از ورود به سپاه از جمعیت موتلفه خارج می‌شود.

محسن رفیقدوست در سال ۱۳۴۲ خورشیدی فردی را که گفته شده عضو ساواک بوده در خیابان‌های تهران با ضربه‌های چماق به قتل رساند.

فعالیت‌ها

وی تحصیلات ابتدایی را در دبستان رازی در میدان خراسان، خیابان لرزاده گذرانده و در دبیرستان بهبهانی در محله سرچشمه مشغول تحصیل بوده که در سال دوم تحصیل به دلیل فعالیت سیاسی اخراج می‌شود. وی در جریان ملی شدن صنعت نفت از دکتر مصدق حمایت می‌کرده‌است، ولی وقتی میان مصدق و کاشانی اختلاف می‌افتد به آیت الله کاشانی گرایش پیدا می‌کند

وی در سال ۱۳۴۸ با سعید محسن و محمد حنیف نژاد از سران مجاهدین خلق ارتباط یافت و به همراه سید علی اندرزگو به همکاری با آنها پرداخت. این همکاری در زمینه تامین اسلحه و مهمات سازمان مجاهدین خلق از لبنان می‌رفتم و واردات آنها به ایران از راه‌هایی مثل کردستان عراق بود. این همکاری تا سال ۱۳۵۴ یعنی زمانی که بیشتر رهبران مجاهدین خلق در زندان بوده و مساله تغییر ایدئولوژی آنها بوجود آمد، ادامه داشت.

پس از آن وی دستگیر شد و در زندان به جمعیت موتلفه پیوست. یکی از سمت‌هایی که پس از انقلاب در مدرسه علوی بر عهده وی بود، صدور احکام لازم برای تصرف اموال و اماکن ثروتمندان دوران پهلوی بود. باتوجه به اینکه اغلب افراد رژیم پهلوی از ایران فرار کرده بودند، املاک و دارایی‌های آنها بی صاحب مانده بود وی در مقام مسوول تدارکات مدرسه علوی و رفاه، بیشتر درگیر صدور احکام مختلف برای تصرف و تملک آن دارایی‌ها بود.

در همان روزهایی که وی در مدرسه رفاه فعالیت می‌کرد، آیت الله بهشتی و آیت الله مطهری به وی اطلاع دادند که امام خمینی، فرمانی برای تشکیل سپاه زیر نظر دولت موقت صادر کرده‌است، و وی باید کارها را در مدرسه رفاه و علوی رها کند و به آن سپاه بپیوند. محسن رفیق دوست در مصاحبه‌ای که با ایسنا داشته‌است فکر تشکیل سپاه به عنوان نیرویی برای حراست از انقلاب اسلامی در حال پیروزی را ایده شهید محمد منتظری معرفی می‌کند. بنا به گفته خود وی، اگر ۵ یا ۱۰ نفر در تاسیس سپاه پاسداران نقش برجسته‌ای داشته باشند، نقش وی، نقش اول است  وی همچنان با درجه سرتیپی عضو سپاه پاسداران می‌باشد و هنوز عضو هیات امنای بنیاد مستضعفان است []. وی پس از برکناری از بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۶۸ شخصا بنیاد نور را تاسیس کرده‌است. این بنیاد به فعالیت در زمنیه دارو و ساختمان سازی می‌پردازد. رفیقدوست برای مدتی مالک شرکت داروسازی لقمان بود ولی پس از مدتی آنرا فروخت.

اتهامات

وی رئیس بنیاد نور می‌باشد. بنیاد نور حامی مالی تشکیلاتی بنام موسسه خیریه گل یاس بود که مسئولان آن به همراه حجه الاسلام هادی منتظری مقدم در پی فرار یکی از دختران از این مرکز به اتهام تجاوز و سوی استفاده گسترده از دختران دستگیر و محاکمه شدند. مرتضی رفیقدوست برادر وی متهم ردیف ۲ پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی از بانک صادرات بود. این ماجرا منجر به اعدام فاضل خداداد و پانزده سال حبس برای مرتضی رفیقدوست شد.

انه هدایت اسلامی (موسسه خیریه گل یاس) کرج مرکزی خصوصی زیر نظر بنیاد نور بود که به نگهداری بیش از یک هزار دختر(با سن ۷ سال به بالا) در طی چند سال دوران فعالیت خود می‌پرداخت. با فرار یکی از دختران از این مرکز و مراجعه به مطبوعات و دفتر محمد خاتمی، گزارشاتی در رسانه منتشر شد که حاکی از سو استفاده از دختران در سنین مختلف، ربودن دختران، بهره برداری رییس دادگاه انقلاب کرج و برخی دیگر از مقامات بلندپایه از دختران، معتاد کردن و تجارت آنان داشت.[۱]

این مرکز زیر نظر بنیاد نور اداره می‌شد.بنیاد نور متعلق به محسن رفیقدوست (اولین وزیر سپاه و رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان) است که به کار تجارت دارو، شکر و.... اشتغال دارددستگیری متهمان

فعالیت این مرکز پس از آن فاش شد که والدین یک دختر با ارائه شکایتی اعلام کردند که دختر ۱۷ ساله شان پس از ربوده شدن به مرکزی بنام خانه هدایت در کرج منتقل شده و مسئولان این مرکز از تحویل دادن دخترشان خودداری می‌کنند. با تحقیقات پلیس مشخصی شد که دهها دختر دیگر نیز به عناوین مختلف به این مرکز آورده شده‌اند.

رسانه‌ها از دستگیری برخی دیگر از مسولان این مرکز به اتهام ربودن دختران، سو استفاده و انتقال آنان به کویت و دبی خبر دادند.

در میان متهمان پرونده؛ دادگاه تنها حجه الاسلام هادی منتظری مقدم رییس دادگاه انقلاب کرج و از مسئولان مرکز را به حدود ده سال حبس و شلاق محکوم کردو احکام سایر متهمان به جزای نقدی تبدیل شد.اتهامات وی در دادگاه :توقیف ونگهداری دختر ۱۷ ساله‌ای به نام «سمن»، اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در جهت اداره کردن مؤسسه غیر قانونی «گل یاس» کرج (خانه هدایت)، مشارکت در تحویل ندادن نوزادان بدون سرپرست به خانواده‌هاشان، اخذ رشوه به مبلغ ۵ میلیارد ریال، مشارکت در جلب و توقیف و حبس غیرقانونی چهار فردو جعل عنوان قاضی ویژه مواد مخدر" اعلام شد

پس از آزادی وی با قید وثیقه رسانه‌ها از ناپدید شدن دختری که با مراجعه به مطبوعات وضعیت این مرکز را افشا کرده بود گزارش دادندمسایل مربوط به ۱۹ دختر ۷ تا ۲۰ ساله‌ای که در این مرکز نگهداری می‌شدند در دادگاه مسکوت گذاشته شد

جحه السلام هادی منتظری مقدم رییس دادگاه انقلاب کرج و رییس مرکزی بنام "خانه هدایت"بود که در سال ۱۳۷۹ و در پی فرار یکی از دختران از خانه هدایت کرج و شکایت والدین او، به اتهام توقیف ونگهداری دختر ۱۷ ساله‌ای به نام «سمن»، اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در جهت اداره کردن مؤسسه غیر قانونی «گل یاس» کرج (خانه هدایت)، مشارکت در تحویل ندادن نوزادان بدون سرپرست به خانواده‌هاشان، اخذ رشوه به مبلغ ۵ میلیارد ریال، مشارکت در جلب و توقیف و حبس غیرقانونی چهار فردو جعل عنوان قاضی ویژه مواد مخدر به انفصال از خدمات دولتی، زندان و شلاق محکوم شد


 
comment نظرات ()