blogersicon
بنیاد سوپاپ اطمینان نفت می‌شود - مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

 
بنیاد سوپاپ اطمینان نفت می‌شود
نویسنده : janews - ساعت ٢:٠۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ فروردین ،۱۳۸٩
 

گفت‌وگو با محسن رفیق‌دوست

رضا زندی :بذر تفاهم‌نامه فروش نفت به بنیاد مستضعفان را که چندی پیش به امضا رسید، محسن رفیق‌دوست کاشته است. او علاوه بر اینکه ده سال رئیس بنیاد مستضعفان بوده، رفاقت بسیار نزدیکی هم با محمد فروزنده، رئیس فعلی بنیاد دارد. رفیق‌دوست هنوز هم عضو هیأت امنای بنیاد مستضعفان است. پس در سکوت فروزنده، او بهترین کس است برای پاسخگویی. اگر فروزنده سال‌هاست که روزه رسانه‌ای گرفته نمی‌توان پرسش‌ها را بی‌پاسخ گذاشت. پس هفته گذشته به سراغ رفیق‌دوست رفتیم تا نیات بنیاد مستضعفان را از ورود به معاملات نفتی روی میز بریزیم. بنیاد مستضعفان سازمان انرژی دارد و یکی از معتمدترین معاونان فروزنده بر مسند آن نشسته است. اگر بنیاد وارد عرصه نفت‌فروشی شده است باید به تعاملات این حوزه هم پایبند باشد.

آقای رفیق‌دوست، بحث فروش نفت توسط بنیاد مستضعفان از دورة حضور شما در بنیاد مطرح شده بود. شما حتی در آن مقطع شرکت «بنیاد نفت» را برای حضور در معاملات نفتی تأسیس کردید. سوال اینجاست که چرا؟ چرا می‌خواستید وارد این حوزه شوید؟

در آن موقع ملاقاتی با آقای هاشمی‌رفسنجانی داشتم. این سوال را خدمت ایشان مطرح کردم که در صنعت نفت، جمهوری اسلامی، خودش چکاره است. در اکتشاف در استخراج و در فروش. در اکتشاف و استخراج که در آن مقطع خارجی‌ها بیشتر حضور داشتند. نظام سهمیه‌بندی فروش نفت هم که در اختیار اوپک است. من پیشنهاد کردم که انحصار نفت از دولت گرفته شود و برای اینکه مقدمة حضور بخش خصوصی در این حوزه فراهم شود بنیاد وارد میدان شود. بعدها از وزرا شنیدم که آقای‌هاشمی این مساله را یک‌جلسه در دولت و یک جلسه در شورای اقتصاد مطرح کرده‌اند. سپس به من فرمودند که شما برو نیرو و امکانات لازم را برای این که بنیاد در بخش اکتشاف و استخراج وارد شود فراهم کن. تا ما امکانات را آماده کردیم به ما وصال نداد.

بنیاد در آن حوزه‌ها که وارد شد و اخیراً هم تفاهم‌نامة ورود به حوزة فروش نفت را به دست آورد. می‌خواهم تحلیل شما را بدانم.

این موضوعی که الان مطرح است این‌طور نیست که بنیاد بخواهد در رقابت با وزارت نفت، نفت بفروشد.

پس بنیاد می‌خواهد چه کار کند؟

بنیاد به نمایندگی از وزارت نفت می‌تواند بازارهای بیشتر و بهتری پیدا کند و سوپاپ اطمینانی برای فروش نفت ایران باشد.

الان که شرکت ملی نفت مشکلی برای فروش نفتش ندارد. اگر قرار است که به قیمت ارزان‌تری نفت را بخرد و با ارزان‌فروشی بازار را به دست آورد که این سیاست درستی نیست.

اتفاقا اواخر حضورم در بنیاد مستضعفان، همین بحث خرید نفت را با وزیر نفت وقت،‌ آقای آقازاده مطرح کردم. ایشان هم گفت ما حرفی نداریم. اما چند شرط گذاشت. ایشان تاکید داشت، به مشتریان شرکت نفت، نفروشیم چون شرکت ملی نفت، نفتش را به مقاصد نهایی پالایشگاهی می‌فروشد و پالایشگاه‌هایی هم که با نفت ایران کار می‌کنند محدودند. با این اوصاف، همان موقع هم به این نتیجه رسیدیم که اگر بنیاد هم وارد فروش نفت شود به زیان مملکت نخواهد بود.

شما به عنوان یکی از اعضای هیات امنای بنیاد مستضعفان از جزییات تفاهمنامه اخیر با نفت مطلعید؟

هنوز جلسه هیات امنا تشکیل نشده است که وارد جزئیات شویم. اما با اصلش موافقم. اگر بنیاد بتواند اضافه برشرکت نفت کاری انجام دهد و در کنار وزارت نفت بتواند نفت بفروشد کمک کرده است. می‌تواند برود مناطقی را در جهان شناسایی کند و با مشارکت کشورهای دیگر مثلا در آفریقا، برمبنای نفت ایران پالایشگاه بسازد. این حرکت به جلوست.

نظرتان درباره اینکه بخواهند نفت با تخفیف به بنیاد مستضعفان بفروشند چیست؟

اصلا. همیشه معتقد بودم که بنیاد از هیچ امتیازی استفاده نکند. الان هم استفاده نمی‌کند. حتی زمانی که هزینه جانبازان به عهده بنیاد بود بحث شد که بنیاد مالیات ندهد اما نهایتا قرار شد که کارخانجاتمان مالیات دولت را بپردازد و بعد دولت این پول را برای هزینه برگرداند. به محض این که جانبازان از بنیاد مستضعفان جدا شد این بحث منتفی شد و دوباره کارخانجات مالیات می‌دهند. لذا بنده با هر رانت و امتیازی مخالفم و فکر هم نمی‌کنم امتیازی به بنیاد بدهند.

بنابراین بنیاد هم مثل یک مشتری خارجی نفت را می‌خرد؟

بله. همین‌طور است.

شنیدم در مقطعی شما بحث فروش نفت به بنیاد را مطرح کردید و همه موافقت‌ها را گرفته بودید الا اینکه آقای هاشمی‌رفسنجانی مخالفت کردند.

خیر، ایشان از اول با حضور بنیاد موافقت کرد. با شرایطی که آقای آقازاده گذاشتند فرصت نشد ما برویم پالایشگاه جدید و مشتری جدید پیدا کنیم.

بااین اوصافی که گفتید بنیاد به مشتریان فعلی شرکت نفت، نفت نمی‌فروشد و به دنبال کسب یک بازار

جدید از طریق جذب سرمایه‌گذاری است. درست است؟

دقیقا همین‌طور است


 
comment نظرات ()