blogersicon
سیدیحیی رحیم‌صفوی - مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

 
سیدیحیی رحیم‌صفوی
نویسنده : janews - ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ فروردین ،۱۳۸٩
 

متولد اصفهان، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که بعد از ۱۰ سال فرماندهی بر این ارگان نظامی، توسط سید علی خامنه‌ای در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۶ محمدعلی جعفری جایگزین او گردید. او در حال حاضر به عنوان دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در امور مربوط به نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.

وی مدرک کارشناسی خود را در رشته زمین‌شناسی از دانشگاه تبریز در سال۱۳۵۴ (پیش از انقلاب) اخذ کرد و بعد از جنگ و در سال ۱۳۷۴، فوق لیسانس جغرافیای سیاسی را از دانشگاه امام حسین و دکترای همین رشته را از دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۸۰ گرفت.

دوران کودکی

عکسی از فرماندهان سپاه ایران در جنگ با عراق

ایستاده از راست: یحیی رحیم صفوی، احمد کاظمی

نشسته از راست حسین خرازی، بقایی، محسن رضایی، حسن باقری، ناشناس

سیدیحیی (رحیم) صفوی، فرزند سیدعباس متولد ۱۳۳۱ه.ش می‏باشد. نام جدش سیدمیرزا و زادگاهش روستای همام از بخش باغ بهادران شهرستان لنجان از توابع استان اصفهان است. پدرش صاحب مزرعه‏ای بوده و تا زمانی که در روستا زندگی می‏کردند، شغل ایشان کشاورزی بود. کمبود آب زراعتی و پیشنهادهای اقوام، باعث شد که خانواده صفوی از روستا به شهر اصفهان مهاجرت کنند.

مادرش، ملوک آغا رئیسی - از جمله زنانی بود که به تربیت مذهبی فرزندانش بسیار اهمیت می‏داد و مسئولیت تربیتی فرزندان را به خوبی عهده‏دار بود. ایشان خلق و خوی خاصی داشت از جمله با شروع ماه محرم برای بچه‏ها لباس مشکی تهیه می‏کرد، و فرزندان را با ذکر مصیبت آشنا می‏نمود و صبح‏ها مقید بود که فرزندان را از خواب بیدار کرده، به نماز خواندن تشویقشان کند. علاقه‏ی فرزندان خانواده صفوی نسبت به روضه‏خوانی، روحانیت و آشنایی با رساله‏ی عملیه - بخصوص هنگامی که به سن تکلیف رسیدند و مقید به انجام واجبات و ترک محرمات گردیدند - به سعی و تلاش ایشان باز می‏گشت. البته با صراحت می‏توان گفت که سید یحیی تربیت اسلامی و آشنا شدن با تعالیم مذهبی از جمله نمازخواندن و قرآن خواندن و... را مدیون والدین بوده - که نقش اساسی در برقراری پایه‏های اعتقادی فرزندان داشتند.

یحیی صفوی در سال ۱۳۴۸ آخرین سال تحصیلی در مقطع دبیرستان را ‏گذرانده و در همین سال بود که مادرشان بر اثر بیماری سرطان درگذشت و در اصفهان به خاک سپرده شد. بعد از فوت مادر، نقش و مسئولیت تربیت فرزندان کاملاً به‏عهده‏ی پدرشان بود.

وی در دوران اوج گیری انقلاب در اصفهان بسیار فعال بود و در روزهای اول انقلاب به همراه شهید علی صیاد شیرازی به ساماندهی انقلابیون اصفهان پرداخت.

او در حال حاضر به عنوان دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در امور مربوط به نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.

 


 
comment نظرات ()