blogersicon
سازمان اوقاف و امور خیریه - مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

مافیای قدرت وثروت در خط قرمز

 
سازمان اوقاف و امور خیریه
نویسنده : janews - ساعت ٢:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ فروردین ،۱۳۸٩
 

نهاد اداره‌کننده موقوفات در ایران است. قلمرو فعالیت این سازمان شامل «موقوفات عام فاقد متولی یا مجهول التولیه و موقوفات خاصه و اماکن مذهبی اسلامی و همچنین اثلاث باقیه، محبوسات، نذور، صدقات و هر مال دیگری که به غیر از عنوان وقف برای امور عام‌المنفعه و خیریه اختصاص یافته و مؤسسات و انجمن های خیریه‌ای که از طرف دولت یا سایر مراجع ذیصلاح به سازمان محول شده باشد.» است. سرپرست این سازمان از طرف ولی فقیه تعیین می‌شود و در حال حاضر حجت‌الاسلام علی محمدی این مقام را بر عهده دارد.

۱ نهادهای وابسته

          ۱.۱ دانشکده‌های علوم قرآنی

          ۱.۲ مرکز ترجمهٔ قرآن مجید به زبان‌های خارجی

          ۱.۳ شرکت چاپ و انتشارات اسوه

          ۱.۴ فصلنامهٔ وقف، میراث جاویدان

          ۱.۵ ماهنامهٔ باران

          ۱.۶ مؤسسه صندوق عمران موقوفات کشور

          ۱.۷ شرکت اطهر آب فارس

          ۱.۸ شرکت کشاورزی و دامپروری سوران

          ۱.۹ شرکت کاشی سنتی گوهرشاد

۳ پیوند به بیرون

نهادهای وابسته

دانشکده‌های علوم قرآنی

دانشکده‏های علوم قرآنی از مراکز آموزشی وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است که در سال ۱۳۶۸ در تهران و از سال ۱۳۷۳ در ۱۱ شهر دیگر (مشهد، قم، مراغه، کرمانشاه، شاهرود، شیراز، ملایر، میبد، زاهدان، آمل و خوی) تأسیس گردیده‌است.

مرکز ترجمهٔ قرآن مجید به زبان‌های خارجی

مرکز ترجمهٔ قرآن مجید به زبان‌های خارجی در سال ۱۳۷۳ به وسیلهٔ سازمان اوقاف و امور خیریه و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس گردید. این مرکز تاکنون ترجمهٔ قرآن به زبان ترکی آذری و ترجمهٔ بخشی از قرآن به زبان فرانسه را منتشر کرده‌است و مجله‌ای تخصصی پیرامون مباحث نظری ترجمه‌های قرآن با عنوان «ترجمان وحی» منتشر می‌کند.

شرکت چاپ و انتشارات اسوه

شرکت چاپ و انتشارات اسوه برای چاپ کتب دینی و مذهبی و قرآن در سال ۱۳۷۰ با سرمایهٔ موقوفات کشور تأسیس و تاکنون گذشته از چاپ قرآن مجید ده‌ها عنوان کتاب چاپ و منتشر نموده است.

ساختمان این چاپخانه که بزرگ ترین چاپخانهٔ قرآن کریم در خاورمیانه است در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع و با زیربنای ۱۱ هزار متر مربع در قم احداث شده‌است.

فصلنامهٔ وقف، میراث جاویدان

فصلنامهٔ «وقف میراث جاویدان» در سال ۱۳۷۲ تأسیس گردید. این فصلنامه شامل مباحث فرهنگی، ادبی و اجتماعی بوده و هر سه ماه یک بار با مطالب تحقیقی، قرآنی و وقفی منتشر می‏گردد.

ماهنامهٔ باران

این ماهنامهٔ قرآنی که ویژه نوجوانان است که هر ماه در 52 صفحه با مطالب متنوع قرآنی، هنری، ادبی و اجتماعی منتشر می‏شود و تاکنون 156 شمارهٔ آن در اختیار علاقمندان قرار گرفته‌است.

مؤسسه صندوق عمران موقوفات کشور

مؤسسه صندوق عمران موقوفات کشور، با هدف آبادانی، احیاء، عمران، بازسازی اماکن مذهبی و استفاده بهینه از موقوفات کشور بوسیله نمایندگان ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه در سال ۱۳۶۴ تأسیس گردیده و دارای هفده شعبه در این استان‌ها است: تهران، کرمانشاه، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان، فارس، قم، یزد، مرکزی، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان و هرمزگان.

شرکت اطهر آب فارس

شرکت اطهر آب شیراز یک شرکت سهامی خاص است که در سال ۱۳۷۹ به ثبت رسید. هدف از ایجاد این شرکت نصب و راه اندازی کارخانجات تولید و بسته بندی آب معدنی دوغ، شیر و مشتقات آن، عرقیات، نوشابه و آب میوه می‏باشد.

شرکت کشاورزی و دامپروری سوران

مؤسسه کشاورزی و دامپروری سوران در سال ۱۳۶۶ در شهرستان مشهد تأسیس شد. این شرکت دارای ۹ دستگاه سالن به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع، بیمارستان، زایشگاه، شیردوشی، سردخانه و کادر فنی متخصص می‏باشد و تولید روزانه شیر این واحد در حال حاضر ۱۵ تن می‏باشد.

] شرکت کاشی سنتی گوهرشاد

شرکت کاشی سنتی گوهرشاد وابسته به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان (سهامی خاص) می‏باشد. فعالیتهای این شرکت تولید انواع کاشی معرق، مقرنس، معقلی، هفت رنگی، مینیاتور و نره است.


 
comment نظرات ()